Mokesčių specialistai sako dažnai atsakinėjantys į klausimus, kada verčiau investuoti asmeniškai, o kada verta steigti įmonę? Ir jeigu steigti – tai kokia teisinė įmonės forma yra tinkamiausia? Anot ekspertų, sprendimą investuoti per įmonę turėtų lemti investuotojo portfelio dydis.
„Investavimas per įmonę Lietuvoje nėra toks populiarus ir naudingas kaip kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje“ – aiškina Vytautas Plunksnis, Investuotojų asociacijos vadovas. Pasak jo, pagrindinis investavimo per įmonę trūkumas – kainuoja įmonės išlaikymas (atlygis vadovui, su tuo susiję mokesčiai, buhalterinė apskaita). „Taip pat kapitalo prieaugis iš pradžių būtų apmokestinamas įmonės lygmenyje – 5-15% tarifu, priklausomai nuo įmonės dydžio, o po to – išsiimant dividendus“, – teigia V. Plunksnis. Pasak jo, praktikoje dažniausiai tenka stebėti tokius atvejus, kai per įmonę pradedama investuoti tuomet, kai ji uždirbo pelno iš kitos veiklos ir turi laisvų lėšų, kurių akcininkas nenori jų išmokėti dividendais. „Mano manymu, investicija per įmonę patraukliausia tada, kai per ją planuojama investuoti į kolektyvinio investavimo subjektus (fondus) arba į akcijų paketus, viršijančius 10% įstatinio kapitalo (jeigu juos planuojama išlaikyti virš 2 m.). Juridinių asmenų investicijų į fondus kapitalo prieaugis nėra apmokestinamas pelno mokesčiu – tai patrauklu tiems, kurie planuoja šį pelną reinvestuoti ir neišsiima vartojimui“, – svarsto V. Plunksnis. Dar vienas investicijų per įmonę privalumas – galimybė į kitus metus perkelti nuostolius, taip pat rizikos mažinimas, jeigu investicijoms ketinama skolintis.
Mindaugas Lukas, teisininkas, mokesčių specialistas, advokatų kontoros „Walless“ partneris, sako, dažnai sulaukiantis klausimo ar verta investuoti ne asmeniškai, o steigti tam įmonę. „Ir jeigu steigti – tai kokią: UAB, MB ar IĮ? Individualios įmonės teisinė forma, beje, tokio pobūdžio veiklai kiek nepagrįstai pamirštama“, – sako jis. Pagrindinius mokestinius skirtumus investuojant per įmonę ir investuojant asmeniškai M. Lukas pristatė „Verslo žinių“ surengtoje „Investuotojo Luko“ konferencijoje.
Lukas paaiškino, kad investuojant per įmonę gali skirtis tiek pats efektyvus apmokestinimo tarifas – jis gali būti didesnis arba mažesnis, tiek ir apmokestinimo momentas – turint įmonę, mokesčiai sumokami iš esmės dviem etapais, tarp kurių gali būti reikšmingas laiko tarpas. „Investuojant per įmonę, gaunamas dar ir dalies mokesčių „atidėjimo“ efektas, ypač kai investuojama į kolektyvinio investavimo ar rizikos ir privataus kapitalo subjektus, gaunama grąža iš dividendų, arba įmonė atitinka 5% pelno mokesčio taikymo sąlygas. Įmonėje jas gavus neapmokestintas – reinvestuoti palankiau“, – teigia specialistas. Jis toliau vardina, kad pajamos iš įmonės visada bus apmokestinamos, tačiau efektyvus tarifas gali būti net mažesnis, nei investuojant asmeniškai – siekti tik 15%, lyginant su 20%. Taip pat, investuojant per įmonę galima perkelti nuostolius į kitus metus ir mokesčius mokėti nuo visų gautų investicinių pajamų (rezultato subendrinimas).
Apmokestinant įmonę yra atskaitomi finansavimosi kaštai ir kitos veiklos sąnaudos, o investuojant asmeniškai, į juos beveik neatsižvelgiama. „Tačiau, reikia įvertinti, kad įmonės turėjimas visuomet bus papildomos sąnaudos. Galvosūkis, kiek mokėti sau darbo užmokesčio, kokias skaičiuoti palūkanas už paskolą ir kiek grąžos išsimokėti dividendais – ne visada labai paprastas“, – pabrėžia mokesčių teisininkas. „Reiktų labai stipriai apskaičiuoti, kada verta steigti įmonę būtent investavimui, ypač jei kalbame apie smulkų investuotoją ir jei tai ne pagrindinė jo veikla“, – aiškina Leonardas Diržys, „Novus Asset Management“ vadovas. Anot jo, steigti įmonę tam, kad per ją būtų investuojama, svarstytina tuomet, kai portfelis yra apčiuopiamai didelis. „Nepaisant to, kad investuoti per įmonę finansiškai naudinga, bet jos priežiūra, administravimas ir valdymas yra imlu ir laikui, ir finansams, nes atsiranda įmonės administravimo kaštai. Visai kas kita, kai kita veikla užsiimančių įmonių savininkai renkasi investuoti verslo vardu. Tuomet nepatiriamos dividendų išmokėjimo išlaidos, galima pasinaudoti pelno mokesčio nemokėjimo galimybe investuojant į Lietuvoje registruotus investicinius fondus“, – V. Plunksniui antrina L. Diržys.
Pasak M. Luko, jeigu investuotojo portfelis siekia 10.000-20.000 Eur, prasmės steigti įmonę nedaug. „Bet jeigu kalbame apie 150.000-200.000 Eur, klausimą sau jau galima kelti“, – teigia jis. Kad investavimas per įmonę svarstytinas tik investuojant didesnes lėšas, pabrėžia ir V. Plunksnis. Pasak jo, Lietuvoje populiariausios įmonių, per kurias investuojama, formos – UAB ir MB.
-
Sėkmingai užbaigtas prekybos ir sandėliavimo projektas „Stockholm”
Naujienos 29, balandžio 2024
-
„Novus Asset Management“ vadovo investicijos – nuo pasyvių į lyderius iki ypač rizikingų
Naujienos 28, rugpjūčio 2023
-
Naujas Novus Asset Management fondas Pan Baltic Private Debt startuoja
Naujienos 28, rugpjūčio 2023